Home > L-karnityna – dawkowanie, opinie i działanie

L-karnityna – dawkowanie, opinie i działanie

l-karnityna co to jest?

L-karnityna jest organicznym związkiem chemicznym, a dokładnie aminokwasem rozgałęzionym, naturalnie występującym w pożywieniu. Człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć wystarczającej jej ilości, więc musi przyjmować ją z zewnątrz z pożywienia lub suplementacji. Wchodzi w skład mięśni a przede wszystkim organów. Jest również jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Najwięcej jej znajdziemy w czerwonym mięsie, a nawet w nabiale.

Jakie jest działanie l-karnityny?

L-karnityna odpowiada za transport kwasów tłuszczowych, szczególnie o długich łańcuchach. Kieruje je do mitochondriów, w których są zamieniane na energię niezbędną do funkcjonowania komórek. Bierze również udział w metaboliźmie węglowodanów i innych aminokwasów rozgałęzionych, reguluje również hormony np. tarczycy.

L-karnityna jako środek na odchudzanie i nie tylko

Jest podstawowym środkiem wykorzystywanym przez sportowców przy wspomaganiu regenereracji, w okresie zarówno masowym jak i redukcji. Wspomaga naprawę uszkodzonych włókien, zwiększa wydolność tlenową jak i wytrzymałość organizmu poprzez zapobieganie zbyt szybkiej utracie energii podczas intensywnych sesji treningowych. Podczas ciężkiego okresu redukcji jest niezbędnym suplementem, który można stosować długofalowo w porównaniu do innych środków. Przyspiesza utlenianie kwasów tłuszczowych, więc palimy szybciej zbędny tłuszcz. Z racji tego, że jest silnym antyoksydantem, wspomaga organizm zwalczać wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się.
Rzadkie zastosowanie l-karnityny jest również w walce z uporczywym trądzikiem i przebarwieniami skórnymi. Duża dawka l-karnityny rozbita na trzy dziennie i w połączeniu z witaminą B5 poprawia kondycję skóry już po krótkim czasie stosowania.

L-karnityna jako unikalny środek na masę oraz redukcję

Podsumowując, l-karnityna to idealny środek dla każdego sportowca, bez względu na dyscyplinę czy okres startowy. Skutki odczuwalne są już od małych dawek rzędu 500 mg aż do 2000mg, w zależności od potrzeb i wagi ciała. Istnieje naprawdę bardzo małe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, dlatego jest bezpiecznym środkiem dla każdego. Bardzo dobrze łączy się z innymi suplementami nie wywołując żadnych działań niepożądanych.