Objawy i Leczenie Przerostu Prostaty

Jako facet z krwi i kości na pewno wiesz o istnieniu w Twoim ciele gruczołu krokowego zwanego prostatą. Problemy z nim związane w największym stopniu dotykają mężczyzn w podeszłym wieku, niemniej jednak, fakt ich pojawienia się wcale nie musi spotkać się z Twoim przyzwoleniem.

Ignorancja w aspekcie symptomów jednoznacznie wskazujących na pojawienie się bólu gruczołu krokowego pozostaje bardzo niebezpieczna. Jak wynika z obserwacji i doświadczenia wielu facetów na całym świecie, tego rodzaju objawy mają to do siebie, że bardzo szybko się nasilają. Z kolei zezwolenie na rozpoczęcie terapii bardzo często kończy się rzutowaniem na strefę seksualną zarówno mężczyzny, jak i jego kobiety. Co w takiej sytuacji zrobić najlepiej? Czy warto pozwolić sobie na zdegradowanie życia seksualnego na rzecz zdrowia? A może wręcz odwrotnie, nie zwracać uwagi na zdrowie, skoro seks wciąż przynosi nam ogromną przyjemność?

Niestety, żadne z podanych rozwiązań nie sprawia wrażenia optymalnego. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nowoczesne przedsięwzięcia medycyny doprowadziły do powstania alternatywy, gdzie wilk syty i owca cała?

Czym tak naprawdę jest prostata?

Termin ten z pewnością towarzyszył nam od najmłodszych lat. Bardzo często pojawia się bowiem w reklamach telewizyjnych, czy podręcznikach do biologii. W szkołach prowadzone są również lekcje mające na celu edukację seksualną, co z pewnością dostarcza wiedzy związanej z gruczołem krokowym. Prostata, inaczej nazywana jako stercza, charakteryzuje się negatywnym wpływem na aktywność seksualną mężczyzn. Ponad połowa facetów, którzy osiągnęli 60 rok życia, boryka się z jej przerostem.

Owy przerost to rozrost komórek gruczołowych prostaty. W ten sposób, towarzyszy im ucisk na przewód moczowy, co bezpośrednio rzutuje na proces oddawania moczu, czy sferę seksualną. Na szczęście znacznie rzadziej w prostacie ma miejsce mutacja komórek prowadząca do nowotworów złośliwych, znanych również jako PCa.

Wcześniej zademonstrowane zjawisko “łagodnego przerostu prostaty”, czyli BPH, choć zaliczane przez ekspertów ze względu na niekontrolowane podziały komórek do nowotworów nie jest uznawany za jego złośliwą odmianę.

Najczęściej pojawiające się symptomy prostaty

Większość facetów po 50-siątym roku życia zauważa u siebie szereg symptomów, które świadczą o pierwszych niepożądanych efektach, które mogą mieć związek z BPH. Jednym z nich pozostaje konieczność częstego wstawania w nocy do łazienki w celu oddania moczu.

Oprócz nocnego zrywania się z łóżka (a przy okazji budzenia swojej partnerki) bardzo częstym elementem, który powinien wzbudzić zainteresowanie jest pilna chęć oddania moczu, która kończy się wydaleniem wyłącznie kilku kropli płynu. Ponadto, część mężczyzn nie może poradzić sobie z niektórymi efektami ubocznymi starzenia się i nie są w stanie uporać się z wyciekaniem moczu z cewki moczowej w niekontrolowany sposób i najmniej odpowiednich momentach.

Facet, który odczuwa problemy związane z prostatą z pewnością nie przyzna się do tego nawet najbliższym, jednak efekty jego problemu są widoczne gołym okiem. Na przykład, w trakcie przemierzania krótkiej trasy ze swojego domu do pracy, mężczyzna choć wcześniej tego nie robił, musi zaplanować przystanek na toaletę. Panowie w takich sytuacjach czują się niezręcznie, jednak nie można się im dziwić. Nie ma nic gorszego niż stracić kontrolę nad własnym ciałem i podstawowymi potrzebami. Takie sytuacje, które zmuszają ich do częstych pobytów w toaletach miejskich, czy na stacjach benzynowych mogą okazać się nawet ogromnym powodem do wstydu.

Tutaj bardzo często w głowie osób, które zapoznają się z symptomami problemów z prostatą pojawia się zagadka. Skoro, mężczyzna, który dotąd był w pełni sprawny, nagle nie może kontrolować tak podstawowych czynności jak wydalanie moczu, jak sprawa ta będzie wpływała na akty seksualne i poziom libido?

Na szczęście, zarówno sami panowie, jak i ich partnerki nie mają powodów do obaw. Penis nawet w przypadku nagłego rozrostu prostaty może pracować bardzo efektywnie. Sam przerost prostaty nie powoduje bowiem występowania żadnych zaburzeń, czy problemów związanych z bezpośrednią aktywnością seksualną. Niestety, należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii, którą z pewnością znacie z lekcji o męskim układzie rozrodczym i jego budowie.

Mowa o tym, że płyn nasienny, gdzie są plemniki oraz szereg substancji, które umożliwia nawilżenie, jakie gwarantuje przyjemne odbycie stosunku seksualnego jest produkowany w prostacie i pęcherzykach nasiennych. Z tego właśnie względu, niektórzy mężczyźni mogą odczuwać dyskomfort w trakcie seksu, choć ich sprawność seksualna pozostaje na wcześniejszym poziomie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać pełny wzwód.

 

Jak można leczyć prostatę?

Sam przerost prostaty to dopiero wierzchołek góry lodowej. Niestety fatalne dla funkcjonowanie w sferze seksualnej pozostaje leczenie. Jeśli mężczyzna dotknięty tym problemem nie zostanie poddany leczeniu, wówczas nastąpi wraz z biegiem czasu całkowite zamknięcie światła przewodu moczowego. To z kolei przyczyni się do nasilenia się bólu i konieczności wykonania cewnikowania, które pozwoli na usunięcie grodzamadzącego się moczu, który nie mógł zostać wydalony. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że w przypadku wystąpienia cofania się moczu do wcześniejszych części moczowodu, taki stan rzeczy wywoływać będzie coraz to większe ciśnienie na miedniczki nerkowe, co z kolei przyczyni się do powstania sukcesywnie postępujących zmian w nerkach.

Właśnie dlatego, bez względu na to, co myślą o całym procesie inni, leczenie prostaty powinno być wdrożone możliwie w najszybszym tempie. Nie ma co zwlekać z nim zbyt długo. Dotychczas poznane metody są bowiem efektywne wyłącznie w początkowym i średnio-zaawansowanym stadium choroby. Niestety z czasem organizm może przyzwyczaić się do podawanych leków. W takich sytuacjach konieczne pozostaje wykonanie zabiegu, jakim jest prostatektomia.

 

Jakie leki wybrać?

Stosowanie możliwości, jakie niesie za sobą farmakologia pozostaje możliwe tylko wtedy, kiedy dają one efekty. W przypadku wystąpienia łagodnego przerostu prostaty najczęściej stosowane pozostaje alfablokery i inhibitory enzymu 5-alfareduktazy.

Wśród pokaźnej grupy alfablokerów, które genezę swojego powstawania zawdzięczają poszukiwaniom skutecznego leku mającego posłużyć przy konieczności obniżenie ciśnienia są między innymi:

  • tamsulosyna (Omnic, Omnic Ocas, Bazetham, Apo-tamis, Flosin, Omipro, Fokusin, Prostamnic, Ranlosin, Proximic, Tamsex, Tamik, Tamsudil, Ranlosin, Tamsugen, Tanyz, Uprox, Tamzul, Urosta);
  • doxazysyna (Apo-doxan, Alfamedin, Doxagen, Doxalek, Cardura, Doxanorm, Doxarato, Doxar, Dozone, Doxonex, Prostatic, Kamiren, Zaxon, Vaxosin);
  • terazosyna (Kornam, Setefis, Tesin, Hytrin);
  • alfuzosyna (Alfabax, Alfulek, Alfuzostad, Dalfaz, Alreos, Cezin, Kofuzin, Alugen);
  • silodosina (Urorex, Silodyx).

Wyżej wymienione leki, charakteryzują się połączeniem właściwości rozkurczowych mięśni gładkich podścieliska gruczołu krokowego, a także szyi pęcherza moczowe, co związane jest z oddziaływaniem na zlokalizowane w pobliżu receptory alfa-1a i alfa-1d.

 

Należy jednak zwrócić uwagę, że sam rozkurcz mięśni gładkich nie tylko wpływa na polepszenie przepływu moczu ale może również rozszerzać naczynia krwionośne, co z kolei związane pozostaje z obniżeniem ciśnienia krwi oraz może rzutować na osłabienie erekcji. Jak wynika z danych około 2 procent mężczyzn, którzy odbywają kurację alfablokerami może mieć problem z odbyciem stosunków seksualnych. Wielu pacjentów świadomie odstawia leki, gdyż to wywołuje zminimalizowanie ich problemu. Proces ten z pewnością nie spotka się z pochwałą urologa.

Pod lupę należy wziąć również drugą grupę leków, jakie są wymieniane wśród efektywnych kuracji podczas łagodnego przerostu prostaty. Działają one na zasadzie zahamowania aktywności enzymu 5-alfareduktazy.  Enzym ten bierze bezpośredni udział w przekształcaniu testosteronu do jego bardziej aktywnej i pożądanej formy, jaką jest

5-alfadihydrotestosteronu (DHT). To właśnie on ma na sobie odpowiedzialność za powiększenie prostaty, a także rozwój BPH. Jak zatem nietrudno zauważyć, możliwe pozostaje zahamowanie rozwoju BPH lub jego spowolnienie jeśli zmniejszymy ilość DHT we krwi.

Do drugiej grupy leków na przerost prostaty należy zaliczyć między innymi:

  • finasterydu (Ambulase, Androstatin, Antiprost, Apo-fina, Aprost, Finagen, Finamef, Finanorm, Finaran, Finaride, Finaster, Finpros, Fintral, Finxta, Hyplafin, Lifin, Penester, Reduprost, Symasteride, Ulfagen, Zasterid),
  • dutasterydu (Avodart, Duagen).

Jak wynika z przeprowadzonych badań leki o których mowa, znacznie częściej niż alfablokery powodują zaburzenia niepłodności. Niestety, prędzej czy później, jeśli facet zdecyduje się na farmakologiczne wspomaganie tego rodzaju lekami, musi wybrać pomiędzy seksem, a dobrym funkcjonowaniem układu moczowego. Co więcej, mężczyźni mogą się spodziewać, że w wyniku kuracji ilość ich plemników, spadnie nawet o 23 procent. Jeśli zatem masz w planach powiększenie rodziny, warto zastanowić się, czy ta forma leczenia jest dla Ciebie dobra.

Z kolei plusem kuracji pochodnymi finasterydu przyczyniają się bezpośrednio do zmniejszenia utraty wzrostu, wpływają korzystnie na ich porost, dlatego są one również wykorzystywane przez dermatologów i zapisywane w znacznie mniejszych dawkach niż w przypadku problemów z przerostem prostaty.

Coraz częściej lekarze na całym świecie decydują się na łączeniem kuracji farmakologicznej lekami z obydwu grup. W ten sposób, możliwe pozostaje osiągnięcie większej skuteczności działania na prostatę, co z kolei wiąże się również ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia niewydolności serca choć w nieznacznym stopniu.

Przykłady preparatów z tej grupy to:

  • tamsulosyna + dutasteryd (Duodart, który z końcem czerwca tego roku uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce),
  • alfuzosyna + finasteryd (w Polsce niezarejestrowane).

W jaki sposób przebiega operacja prostaty?

Jeśli przyjmowanie preparatów nie niesie za sobą dobrych konsekwencji, konieczne pozostaje wykonanie operacji prostaty. Prostatektomia może odbyć się w sposób częściowy lub całkowity, jeśli istnieje możliwość nowotworu złośliwego. Skutki związane ze sprawnością seksualną i możliwościami, jakie mieć będzie mężczyzna są bezpośrednio uzależnione od płaszczyzny na jakiej zachodziły zmiany, techniki zabiegu, a także umiejętności, jakimi może poszczycić się lekarz wykonujący zabieg.

Aby mężczyzna, który zostaje poddany operacji nie utracił potencji należy dopilnować braku możliwości uszkodzenia nerwów, jakie znajdują się tuż za prostatą. W sytuacji kiedy dojdzie do uszkodzenia pęczków naczyniowo-nerwowych – osiągnięcie wzwodu może finalnie pozostawać niemożliwe. Częstym powikłaniem po operacji prostaty jest również naruszenie mięśni zwieracza, który pozostaje odpowiedzialny za zamykanie szyjki pęcherza. Ten mechanizm prowadzi z kolei do wytrysku wstecznego.

Doświadczenie urologów jednoznacznie wskazuje na to, że blisko połowa mężczyzn, którzy zostali poddani zabiegom związanym z układem moczowo-płciowym może mieć problemy z aktywnością seksualną. W sytuacji, gdy zajdzie konieczność całkowitego pozbycia się prostaty, wytrysk podczas późniejszych stosunków seksualnych pozostaje niemożliwy. Prostata jest odpowiedzialna za produkcję większej ilości płynu nasiennego. Nie koliduje to jednak z osiągnięciem wzwodu i orgazmu.

Jak seks wpływa na ryzyko zachorowania na prostatę?

Niektórzy z ekspertów uważają, że ryzyko zachorowania na przerost prostaty u mężczyzn, którzy uprawiają seks 5 razy w ciągu tygodnia okazuje się być mniejsze o 30 procent niż w pozostałych przypadkach. Z kolei większość urologów przyznaje, że z problemami z prostatą mają do czynienia zarówno w przypadku aktywnych seksualnie mężczyzn, jak i tych, którzy nie uprawiają regularnie seksu.

Jak się bowiem okazuje, stosunek niestety niewiele pomoże, jednak dieta, jaką stosujemy może zadziałać cuda. Im mniej tłuszczów spożywamy, tym trudniej naszemu organizmowi wytwarzać nadmierne ilości hormonów, jakie mogą przyczynić się do występowania zmian nowotworowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here