Przyczyny Chrapania

Przyczyny Chrapania

2 lutego 2018 0 przez PostawNaSiebie.pl

Chrapanie to coś, czego z reguły każdy chrapiący się wstydzi. To nic przyjemnego, gdy pozostali domownicy wytykają daną osobę palcami, podkreślając, że to właśnie przez nią znowu się nie wyspali. Czym tak właściwie jest to chrapanie?

Chrapanie to nic innego jak dźwięk, który pojawia się w wyniku wibracji wiotkich tkanek gardła. Dotyczy to przede wszystkim podniebienia miękkiego, języka, migdałków podniebiennych, a niekiedy nawet bocznych ścian gardła dolnego.Zanim polecimy Ci działający preparat na chrapanie o nazwie Snoran Plus zastanówmy się gdzie leży przyczyna.

Jakie są wobec tego przyczyny chrapania?

Tak wielu ludzi chrapie, że z tego powodu niektórzy nawet nie biorą sobie danego faktu do głowy. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że nie wszyscy chrapią z tego samego powodu i na pewno nie w ten sam sposób. Istnieje co najmniej kilka przyczyn chrapania. Niektóre z nich prezentują się następująco:

  • Zaburzenia drożności nosa – tu należałoby wymienić przede wszystkim skrzywienie przegrody nosa, polipy jam nosa, a także alergie i przeziębienie. Wszystko to może przyczynić się do powstania oporów w przepływie powietrza, co zwykle przyczynia się do powstania podciśnienia w gardle, wibracji podniebienia, a w konsekwencji tego, chrapania.
  • Przerost migdałków – chodzi tu o migdał gardłowy i migdałki podniebienne. Kiedy dochodzi do tego stanu, przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest zdecydowanie utrudniony.
  • Wydłużone podniebienie miękkie i języczek – w tym przypadku chrapanie ma miejsce w wyniku zwężenia drogi przepływu powietrza z nosa do gardła i wywołania wibracji.

Przyczyny chrapania u dzieci

Przyczyny chrapania w przypadku dzieci mogą być tak samo różne, jak i u dorosłych. Do najczęstszych należą:

  • Przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała.
  • Alergie i inne dolegliwości wpływające na niedrożność nosa.
  • Wiotkość krtani – bardzo częsta przyczyna u niemowlaków.

Czy można lekceważyć przyczyny chrapania?

Chrapanie jest postrzegane jako wstydliwa dolegliwość. Nikt się praktycznie do tego nie przyznaje, a kiedy już jednak wychodzi na jaw, że faktycznie wszyscy dookoła mówią prawdę, pojawia się nieprzyjemne uczucie. W związku z tym lepiej coś z tym w końcu zrobić, niż pozwolić sobie na wytykanie palcami.

Oczywiście tu nie tylko chodzi o nieprzyjemne uczucie związane z tłumaczeniem się i przepraszaniem za utrudnienia w czasie snu. Problem jest zdecydowanie poważniejszy, tylko nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Na pewno nie należy lekceważyć chrapania i tym samym przyczyn, gdyż mogą one pojawiać się na skutek poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Jeżeli wobec tego ktoś dowiaduje się, że chrapie, powinien jak najszybciej coś na to zaradzić, a konkretnie wybrać się do lekarza. Ten oceni stan zdrowia pacjenta i sprawdzi, jaka jest przyczyna. Dzięki temu wyeliminuje podejrzenie o konkretnej, poważniejszej chorobie lub też ją potwierdzi. Czasem chrapanie jest faktycznie tylko wynikiem przemęczenia. Niekiedy wiąże się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Także trzeba to sprawdzić.

Podsumowując, przyczyny chrapania są rozmaite. Warto w tym miejscu podkreślić, że badania naukowe wskazały, iż czynnikami, które sprzyjają chrapaniu, są między innymi: spanie na wznak, stosowanie środków nasennych, a także picie alkoholu i palenie papierosów. Trzeba również pamiętać o tym, że chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie gdy chrapaniu towarzyszą przerwy w oddychaniu. Takie wstrzymanie oddechu może z kolei prowadzić do nadciśnienia, a nawet do zawału. Chrapanie niby to nic takiego, a jednak może prowadzić do dużego dyskomfortu i to nie tylko dla bliskich. Dlatego lepiej, jak najszybciej odpowiednio reagować i przeciwdziałać tej dolegliwości. Z chrapaniem warto udać się do specjalisty, gdyż tak naprawdę tylko on zna sposób na uniknięcie większych problemów zdrowotnych i wyeliminowanie także tego kłopotu.

Chrapanie może dotyczyć nie tylko dorosłych, ale również dzieci. W przypadku osób dorosłych najczęściej chrapią mężczyźni, co wynika z nieco odmiennej budowy ciała. Przyczyn tak naprawdę może być wiele. Trudno samodzielnie ocenić, skąd to się bierze i dlaczego tak długo się utrzymuje. Dlatego najkorzystniej jest skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego.

 

4.7/5 - (6 votes)