Spirulina – 7 Powód  Dla Których Warto Ją Włączyć Do Swojej Diety

Spirulina – 7 Powód Dla Których Warto Ją Włączyć Do Swojej Diety

10 stycznia 2018 0 przez PostawNaSiebie.pl

Spirulina to substancja, o której coraz głośniej na rynku suplementacji wspomagających odchudzanie oraz zdrowej żywności. Postanowiliśmy sprawdzić, co to jest, jak działa, jakie przynosi efekty, czy przynosi jakiekolwiek, a przede wszystkim czy jest bezpieczna.

Spirulina jest pochodzenia roślinnego, wytwarzana z algi morskiej. Jej naturalne środowisko to przede wszystkim Azja, ale występuje również w Ameryce Północnej oraz w niektórych rejonach Afryki.

Mimo, że jest to substancja znana od wieków, jej wpływ na zrzucanie zbędnych kilogramów jest ciągle podawany różnym badaniom. Wykorzystywana jest głównie w formie dodatków do posiłków, dietetycznych napoi, a nawet batoników energetycznych, gdyż posiada bardzo dużo substancji odżywczych, które przyjmowane systematycznie znacznie wpływają na poprawę naszego zdrowia.

Spirulina – działanie

Co powoduje sukces tej substancji? Odpowiedź jest bardzo prosta – jej skład. Witaminy oraz mikroskładniki zawarte w Spirulinie są bardzo wysokie, dzięki czemu zapewnia nam szereg korzyści:

  • Pomoc w walce z nadmiernymi kilogramami – spirulina dzięki wysokiej zawartości białka przyczynia się do utrzymania tkanki beztłuszczowej, ale także przyśpiesza metabolizm, co z kolei prowadzi do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Duże dawki różnych wartości odżywczych pomagają również w zmniejszeniu odczuwania głodu, jesteśmy mniej głodni, nie podjadamy, a to jest bardzo istotne w walce z nadwagą. W przypadku odchudzania ważne jest, aby spirulinę przyjmować rano a nie wieczorem, bo tylko wtedy nasz organizm będzie miał możliwość wykorzystać wszystkie jej właściwości.

  • DETOKS – spirulina oprócz wysokich wartości odżywczych, ma również właściwości detoksykacji. Badania ukazały, że u osób zatrutych metalami ciężkimi po podaniu spiruliny, znacznie spadł poziom arsenu. Żyjąc w obecnym środowisku i oddychając zanieczyszczonym powietrzem zdolność spiruliny do oczyszczania naszego organizmu jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie.

  • Energia – tak duża dawka wartości odżywczych zawartych w spirulinie działa na nas pobudzająco. Musimy jednak pamiętać, aby przyjmować odpowiednią ilość spiruliny, gdyż przy zbyt małej dawce nie odczujemy żadnego efektu. Zalecane jest, aby spożywać przynajmniej 1 tabletkę na 10kg masy ciała bądź, jeżeli posiadamy spirulinę w proszku to przynajmniej jedną łyżeczkę. Dla eskalowania efektu spirulinę watro połączyć z sokiem z limonki.

  • Zmniejsza poziom „złego” cholesterolu – kolejne badania pokazały, że u osób regularnie przyjmujących spirulinę zauważona znaczny spadek cholesterolu. Systematyczne przyjmowanie substancji z tej algi morskiej przeciwdziała tworzeniu się złogów tłuszczowych oraz miażdżycy. Spirulina może śmiało zastąpić drogie masła, które wiele dietetyków, a które tak do końca niekoniecznie przynoszą jakiekolwiek efety.
  • Obniża ciśnienie krwi – istotny powód, który zachęca do przyjmowania spiruliny. Zamiast korzystać z nienaturalnej farmakologii wpływającej negatywnie na np. nasz żołądek, możemy śmiało zastąpić je spiruliną, gdyż w swoim składzie posiada ona fikocyjanine, która jest właśnie odpowiedzialna za obniżenie ciśnienia krwi. Fikocyjanina odpowiada również za odwrócenia dysfunkcji śródbłonka w zespole metabolicznym, który związany jest zaburzeniami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy.
  • Zapobiega nowotworom – badania nad tą właściwością spiruliny ciągle trwają, ale można już wyciągnąć pewnie wnioski, otóż spirulina pomaga w zwiększeniu wytwarzania białek zwalczających infekcje oraz innych przeciw ciał, które wpływają na odporność, ale również pomagając zapobiec infekcjom.
  • Zmniejsza ból zatok – stany zapalne, które odpowiedzialne są za bóle zatok, można znacznie uśmierzyć, gdyż przyjmowanie spiruliny zmniejsza ryzyko wystąpienia stany zapalnego, a jeżeli już jest mocno go osłabia.

Spirulina – Co lepsze tabletki czy proszek?

Decydując się już na tą wyjątkową roślinę, pod jaką postacią ją kupić? Zdania są podzielone, musimy jednak pamiętać, że to alga morska, więc charakteryzuje się mocnym intensywnym smakiem. Jeżeli mamy problemu z taką intensywnością, zdecydowanie lepiej skorzystać z tabletek, z kolei jeżeli połykanie tabletek nie należy do naszych ulubionych czynności, możemy zdecydować się na spirulinę w proszku. Proszek czy tabletka przyswaja się tak samo, istotne jest natomiast to, aby przestrzegać zalecanych dawek i popijać odpowiednią ilością wody. Tak jak w przypadku każdych innych suplementów spożywanie zbyt dużych dawek i nieprzestrzeganie zaleceń, możemy narazić nasze zdrowie.

Spirulina – opinie

Mimo, iż spirulina stała się „modna” stosunkowo niedawno, jej pozytywne działanie na organizm oraz zdrowie jest już szeroko opisywane w Internecie. Wiele osób od początku do końca opisuje swoją przygodę ze spiruliną i jej wpływ na zdrowie. Przytoczę parę z nich, które dokładnie obrazują zalety przyjmowania spiruliny.

„Odkąd pamiętam moim odwiecznym problemem były zatoki. Ominęło mnie wiele interesujących spotkań, koncertów, imprez i różnych wydarzeń towarzyskich przez nieznośne bóle zatok. Stosowałam niezliczone preparaty na bóle zatok, ale zawsze była to tylko bardzo chwilowa ulga, a później ból wracał z podwójną siłą. Spirulinę zaczęłam używać nie ze względu na zatoki, bo nie miałam pojęcia, że może mi na nie pomóc. Miałam kilka kilo nadwagi, dodatkowo spore problemy ze znalezieniem siły na jakiekolwiek ruch. Koleżanka poleciła mi właśnie spirulinę. Zielony proszek, który zakupiłam nie zachęcał, ale mimo to zaczęłam dodawać ją systematycznie do porannych koktajli. Efekty przyszło dość szybko, w parę tygodni schudłam 4kg, miałam więcej energii, chęci do życia. Natomiast największym zaskoczeniem było powolne zanikanie bólu zatok. Zatoki bolały coraz mniej i mniej, aż przestały boleć całkowicie. To niesamowite. Szczerze polecam.” – Julia, 23 lata

„Spirulina wydawała mi się kolejnym cudownym preparatem wymyślonym, aby nabijać kieszenie producentom i byłem szczerze zdziwiony, kiedy okazało się, że to roślinna morska istniejąca już wiele wiele lat. Lubię wszystko co naturalne, więc stwierdziłem, że watro spróbować. Nie zawiodłem się. Dodaje energii, zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu nie chodzę głodny. Utrzymuję wagę, o którą długo wcześniej walczyłem. Jestem bardzo zadowolony.” – Andrzej, 35 lat

Spirulina – Gdzie kupić?

Spirulina pod postacią proszku oraz tabletek dostępna jest praktycznie wszędzie. Możemy ją zakupić i w aptece i na różnych aukcjach internetowych. Musimy tu jednak postępować rozważnie. Jeżeli decydujemy się na zakup przez internet, najlepiej to zrobić bezpośrednio ze strony producenta. Bardzo ryzykowne jest kupowanie na aukcjach internetowych, gdyż może kupić preparat, który bardziej nam zaszkodzi niż pomoże, a co więcej wcale nie musi być spiruliną. Nie dajmy się również skusić bardzo niskiej cenie, gdyż to też pewnie zwykłe oszustwo. Decydując się na zakup w stacjonarnej aptece, możemy słono przepłacić.

5/5 - (8 votes)