Chrapanie – Co należy wiedzieć?

Chrapanie – Co należy wiedzieć?

26 kwietnia 2018 0 przez PostawNaSiebie.pl

Każdy przyzna, że chrapanie to nieprzyjemny stan zarówno dla osoby chrapiącej, jak i dla tych, którzy mają okazję znajdować się w jej otoczeniu. Często wydaje się, że nie można nad tym zapanować, a tymczasem metod zapobiegania chrapaniu wciąż przybywa. Warto wobec tego dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.Przyczyny chrapania

Kiedy ktoś doświadcza tej nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest chrapanie, na myśl nasuwa mu się pytanie – od czego się chrapie? Otóż przyczyn może być wiele. Jeżeli wpiszemy do wyszukiwarki internetowej hasło chrapanie przyczyny, to wyświetli się ich długa lista. Warto jednak wspomnieć, że często do tego prowadzi otyłość. Jeżeli chrapiący ma skrzywioną przegrodę nosową, to nic dziwnego, że chrapie. Inne przyczyny to – przerost nasady języka, przerost małżowin nosowych, a także przerost migdałków podniebiennych. Chrapanie pojawia się nawet u dzieci. W tym przypadku też istnieje kilka przyczyn. Tak jak u dorosłych może być spowodowane przerostem migdałków podniebiennych, a także trzeciego migdała. Alergie czy niedrożność nosa to też powody chrapania. Kolejna sprawa to wiotkość krtani. Przyczyn jak widać, jest wiele, tylko teraz pytanie – co zrobić żeby nie chrapać? To już nie takie proste, ale na szczęście istnieją skuteczne metody. Obecnie najbardziej cenionym rozwiązaniem jest naturalny produkt tabletki na chrapanie Snoran Plus.

Chrapanie – diagnostyka

Jak wiadomo, czasem chrapanie wynika z mało istotnych przyczyn. Niekiedy zaś ma ono podłoże w poważnych chorobach, które trzeba jak najszybciej wykryć, potwierdzić i zacząć leczyć. Nie bez powodu mówi się , że trzeba jak najszybciej sprawdzić, co tak naprawdę przyczynie się do tego chrapania. U osób cierpiących na tę niewygodną przypadłość najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się badania, które mają wykluczyć bezdech senny. Poza tym lekarz może wykonać trójwymiarową tomografię dróg oddechowych albo rynomanometrię. Badań i sposobów wykrywania przyczyny chrapania jest wiele. Dużo zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania tej dolegliwości, a także od tego, kto na nią cierpi – dorosły czy dziecko. Niekiedy do wskazania przyczyny wystarczy jedynie sam wywiad, który jest bardzo jednoznaczny. Tak czy inaczej, warto wybrać się do lekarza, bo on na pewno powie, co na chrapanie jest najlepsze.

Sposób na chrapanie

Sposobów na chrapanie jest wiele. Trzeba tylko zdiagnozować przyczynę. Czasem wystarczy zastosować specjalny aparat przeznaczony do tego celu. Jego działanie jest bardzo proste. Tak nieduży przedmiot sprawia, że żuchwa wysuwa się w przód i w dół. W ten sposób język znajduje się z przodu, dzięki czemu wdech powietrza jest odpowiedni, a wibracja tkanek mniejsza.

Kolejny sposób na chrapanie to maski tlenowe przeznaczone do tego celu. Taką maskę zakłada się zarówno na nos, jak i na usta. Maska jest wyposażona w specjalną rurkę z pompą, która dostarcza powietrze pod większym ciśnieniem. Tak duży przypływ powietrza rozpiera zwężone gardło, co eliminuje bezdech. To bardzo praktyczne urządzenie działa zarówno na prąd, jak i baterie.

Inne popularną metodą i cenioną przez specjalistów oraz osoby zmagające się z chrapaniem jest stosowanie naturalnych produktów w formie kapsułek. Rekomendujemy Snoran Plus (oficjalna strona). Działanie preparatu poprawia pracę układu oddechowego, eliminuje chrapanie oraz zapewnia głęboki i odprężający sen.

Zdarzają się sytuacje, w których lekarz zaleca jednak zabieg. Najwyraźniej nie ma innego wyjścia. Rodzaj zabiegu zależy od szczegółowej specyfikacji problemu. Do popularnych zabiegów należą – septoplastyka, snoreplastyka inikcyjna, termoablacja prądami zmiennej częstotliwości radiowej, laser diodowy kontaktowy, a także metoda Shaver PK.

Nie można wyleczyć chrapania raz na zawsze!

Niektórym wydaje się, że wystarczy jednorazowa wizyta u lekarza, aby pozyskać lek na chrapanie, która wyleczy z chrapania i to raz na zawsze. Byłoby fajnie, ale tak nie jest. Nawet decydując się na powyżej wymienione sposoby na chrapanie, trzeba liczyć się z tym, że po upływie pewnego czasu, chrapanie powróci. Jednak nie jest to miesiąc. Problem zwykle pojawia się po upływie około 10 lat, ale trzeba mieć w świadomości fakt, iż zwykle zależy to od wybranej metody leczenia czy zabiegu.

Podsumowując, chrapanie w nocy to często problem zarówno dla osoby, która chrapie, jak też dla pozostałych lokatorów. Z tego, co już wiadomo, przyczyny chrapania mogą być bardzo różne. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej udać się do lekarza, aby sprawdzić, w czym tkwi problem. Lekarz także podpowie, co na chrapanie będzie w danej sytuacji najlepsze. Być może nawet zleci konkretny zabieg. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na szczęście skuteczny sposób na chrapanie istnieje, a nawet jest ich wiele. W doborze odpowiedniego pomoże lekarz.

Chrapanie przez niektórych jest postrzegane jako śmieszna, czasem wstydliwa dolegliwość, ale w gruncie rzeczy niezagrażająca życiu. Tak naprawdę jest to wystarczająco duży problem, aby zacząć coś z tym robić. Wizyta u lekarza nie zaszkodzi. Nie trzeba od razu decydować się na zabieg, jeżeli nie ma takiej konieczności, ale specjalista pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia lub zapobiegania chrapaniu.

4.7/5 - (3 votes)