Upadłość konsumencka – jak ogłosić?

Upadłość konsumencka – jak ogłosić? 

Masz duże problemy finansowe? Nie wiesz, co zrobić by się z nimi uporać? Chwytasz się każdej możliwości jednak dotychczasowe starania okazują się nieskuteczne? Nawet jeśli do tej pory tak było, era problemów finansowych zbliża się ku samoistnym zakończeniu. Zastanawiasz się nad tym, jak ogłosić upadłość konsumencką? Od dłuższego czasu, znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej i jak do tej pory nie masz wystarczającej liczby rozwiązań na to, by podjąć odpowiednie kroki do wykonania tego rodzaju czynności? A może chcesz znaleźć dla siebie ciekawe rozwiązanie, które pomoże Ci wyjść z problemów, z jakimi do tej pory się zmagasz? Nigdy nie jest za późno na to, by zacząć wszystko od nowa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na łamach, którego dowiesz się kwestii związanych z upadłością konsumencką. Jednocześnie mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas informację okażą się pomocne w doborze odpowiedniej ścieżki dalszego działania.

 

Dlaczego ludzie ogłaszają upadłość konsumencką? 

Upadłość konsumenckaZastanawiasz się, dlaczego niektórzy ludzie decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej? A może jak do tej pory Twoja trudno sytuacja finansowa mimo wszelkich starań nie uległa żadnej poprawie i chcesz przygotować się na najgorsze? Jak się okazuje, wiele osób znajdujących się w sytuacjach, które przyprawiają o ból głowy zastanawia się nad tym, czy nie lepiej byłoby pokusić się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oczywiście ta, jak i każda inna decyzja ma szereg swoich wad i zalet. Niemniej jednak, nie oznacza to, że konieczne jest posiłkowanie się tylko i wyłącznie własnym doświadczeniem. Również opinia najbliższych nie powinna być w taki istotnych kwestiach kluczowa. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to wciąż trudna do podjęcia decyzja, która powinna być dobrowolnie podejmowana wyłącznie w najtrudniejszych i najbardziej wymagających tego rodzaju działań sytuacjach. Rozważanie upadłości konsumenckiej nie może być jednak uważane jako coś złego. Trudna sytuacja finansowa nie może trwać wiecznie, bo jest ogromnym obciążeniem dla naszego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach, to właśnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma swoje dobre zastosowanie. Niestety, w przypadku gdy osoba zadłużona nieumiejętnie wybierze poszczególne rozwiązania, ogłoszenie upadłości konsumenckiej i szereg decyzji popełnianych mechanicznie może wprowadzić ją w objęcia jeszcze większych kłopotów

 

Czy jest tak naprawdę upadłość konsumencka? 

Termin upadłości konsumenckiej od dawna nie był Ci obcy? Zastanawiasz się, na jakiej podstawie rozpatrywane są wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i jak duże kłopoty finansowe należy mieć, aby móc zgłosić się do tego rodzaju deklaracji? Jak się jednak okazuje, upadłość konsumencka w praktyce jest bardzo zbliżonym pojęciem do zajęcia komorniczego. Zarówno przy pierwszym rozwiązaniu, jak i w przypadku komornika musisz liczyć się z utratą znacznej części swojego majątku. To, na co do tej pory tak ciężko pracowałeś przemija bezpowrotnie i nie ma możliwości na odzyskanie tego. Upadłość konsumencka wiążę się jednak ze stratą tylko wtedy, kiedy czymkolwiek jeszcze gospodarujesz. Jeśli trudna sytuacja życiowa i finansowa doprowadziła Cię do tego, że nie masz nic to nie można powiedzieć, że upadłość konsumencka jest równoznaczna ze stratami. Warto zwrócić również uwagę na widoczne różnice między komornikami i ich zadaniami zawodowymi, a syndykami. 

Komornicy bowiem zajmują się odebraniem każdego wartościowego elementu, który może zostać przez nich zamieniony na pieniądze, których domaga się wierzyciel. W takiej sytuacji, kwestie finansowe dłużnika nie są dla niego tak bardzo istotne i nie musi się on nimi przejmować. Jeśli jednak chodzi o zadanie syndyka jest ono zupełnie innego. Celem podejmowanych działań pozostaje złagodzenie i wyciszenie sytuacji finansowej dłużnika nawet w przypadku, gdy stracą na tym jego wierzyciele. Jeśli więc, obawiasz się, że obecna sytuacja to brama bez wyjścia i nie jesteś w stanie postawić choćby jednego kroku, aby uwolnić się od tego uczucia i kłopotów, to ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Kiedy mogę zdecydować się na upadłość? 

Orzekanie o upadłości konsumenckiej leży w gestii tylko i wyłącznie sądu. Na wniosek osoby głównie zainteresowanej przeprowadzeniem upadłości konsumenckiej lub na wniosek wierzyciela. Sąd decyduje o takich kwestiach jak to, czy dłużnik jest w stanie spłacić swoje zobowiązania. Jeśli sąd potwierdzi upadłość konsumencką, dłużnik traci wszystko, co do tej pory uzyskał, ale jest to dla niego zupełnie nowa szansa na spokojne i udane życie. W dodatku, w przypadku zainteresowania się tym, czym rzeczywiście upadłość konsumencka jest dobra warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wyroku sądu o upadłości, dłużnikowi pozostawia się środki do życia i dach nad głową. 

Aby złożyć wniosek należy dokonać tego w sądzie. Cały proces nie należy do bardzo skomplikowanych i kosztuje 30 złotych. Wiele osób, z własnego doświadczenia wie, że najlepszą praktyką będzie zgłoszenie tego rodzaju kwestii odpowiedniej kancelarii adwokackiej. 

Jak przebiega proces rozprawy o upadłość konsumencką?

W trakcie toczącej się rozprawy sąd sprawdza, które z wykazanych długów dłużnika można umorzyć, a które zostaną spłacone z uwzględnieniem przekazanego terminu. Częstą praktyką jest podejmowanie decyzji o sprzedaży mienia dłużnika takiego jak samochód, mieszkanie, czy dom. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że nawet jeśli zostaniemy pozbawieni przez sąd nieruchomości i dóbr, jakimi do tej pory gospodarujemy, otrzymamy warto wynajmu mieszkania w naszym mieście na okres 2 lat. W dodatku jeśli potwierdzimy, że samochód pozwala na zarabiać i jest nam potrzebny to nikt nie może nam go odebrać.

Dochody, a potrącenia z tytułu upadłości konsumenckiej

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej sąd może zdecydować o tym, że będziemy zmuszeni oddawać część otrzymywanej kwoty w trakcie każdego miesiąca. Właśnie ze względu na tego rodzaju kontrowersyjne elementy najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc profesjonalistów, którzy są wyspecjalizowani w tego rodzaju kwestiach spornych. Doświadczony i nowoczesny prawnik doskonale zdaje sobie sprawę ze sztuczek i manipulacji, jakie znajdziemy w sądzie. Prawnicy pomogą w poznaniu praktyki i funkcjonowania sądu. W dodatku, ich umiejętności pozwalają na odpowiednie rozegranie całe rozprawy. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może oznaczać nie tylko umorzenie całości długów, ale również tylko ich części.  Nie zapominajmy jednak o tym, że te zasady obowiązują dla transakcji które zostały wydane przed wyrokiem. W przypadku podjęcia decyzji o upadłości konsumenckiej i zdecydowanie się na zezwolenie na tego rodzaju rozwiązanie przez sąd, następuje wydanie postanowienia. Wówczas, majątek dłużnika zostaje tak zwaną masą upadłościową. Do zarządzania nim wykorzystuje się po raz kolejny syndyka. Jego praca polega na tym, by spieniężyć dane elementy i z tytułu otrzymanych środków zwrócić pieniądze do wierzyciela. 

Zadania syndyka 

Syndyk to stanowisku, które jest bardzo mocno powiązane z upadłością konsumencką. Osoba pełniąca funkcję syndyka zajmuje się zarządzaniem resztkami majątku dłużnika, który ogłosił upadłość konsumencką. Syndyk zmierza do tego, aby możliwie w najkrótszym czasie spieniężyć dane elementy i oddać osobie oczekującej jej należność. Niestety jednak, ze względu na dużą ilość pracy, syndycy bardzo często nie są z zadaniami gotowi na czas i potrzebują więcej wolnego, aby wykonać dane rozwiązanie w pełni prawidłowo.

Jeśli zauważasz, że sprawa przedłuża się ze względu na syndyka, to niezwłocznie daj znać policji lub sądowi. W ten sposób, zmniejszysz ryzyko niepomyślnego zrealizowania tak ważnego dla Ciebie zadania. Bardzo ważne jest, aby w przypadku zainteresowania ogłoszeniem upadłości konsumenckiej skupić się na odpowiednim poziomie porozumienia i współpracy z syndykiem. Co istotne, nie należy decydować się na ukrywanie przed nim żadnych składników majątku, czy dodatkowych form wynagrodzenia. Co więcej, w przypadku brania pod uwagę ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie należy decydować się na zabezpieczenie majątku. Złamanie tego rodzaju zasad uniemożliwia przeprowadzenie upadłości konsumenckiej przez najbliższe 10 lat. 

Nie należy zapominać także, że w przypadku zainteresowania ogłoszeniem upadłości konsumenckiej nie można nie zwrócić uwagę na bardzo prawdopodobny, scenariusz. Sąd bowiem może się nie zgodzić na prowadzenie postępowania upadłościowego i ma wobec tego naszym zdaniem absolutne prawo. Jeśli bowiem, biegli uznają, że dany dłużnik doprowadził do swojej trudnej sytuacji finansowej osobiście. W dodatku, upadłość konsumencka nie zostanie przyznana wtedy gdy, dłużnik zwiększa jej stopień lub doprowadził do całego procesu przez tak zwany skutek rażącego niedbalstwa. Mamy tu na myśli historię z przeszłości w których konsument brał kredyty, mimo tego, że zdawał sobie sprawę z tego, że nie będzie w stanie ich spłacić i żył ponad stan. 

Upadłość konsumencka – rozwiązanie na kłopoty finansowe 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najważniejszych i najbardziej ciekawych elementów wtedy gdy mamy duży problem w kwestii finansowej. Jeśli doskwiera nam brak pieniędzy i nie wiemy, co zrobić by wstać z kolan po swoich problemach finansowych to nie musisz się już obawiać. Upadłość konsumencka to rozwiązanie na kłopoty finansowe, które pozwoli Ci żyć od nowa. Jak do tej pory nie mogłeś liczyć na odpowiedni los i dobrą passę? Spotykało Cię wiele przeciwności niedopowiedzeń, dlatego ostatecznie, byłeś skazany na brak możliwości wyjścia z problematycznej sytuacji? Jeśli tak, to upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które może pomóc Ci wyjść z tej czarnej dziury finansowej. Sprawdź rozwiązania w postaci upadłości konsumenckiej lub alternatyw dla tak odważnego kroku. Istnieje szereg odpowiednich rozwiązań, dzięki którym jesteś w stanie zmienić swoją rzeczywistość. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here